Predstavljamo Vam sortiment česna, ki ga sadimo konec septembra do začetka meseca novembra.
Česen je zelo znana vrtnina, ki je nepogrešljiva na vrtu in v kuhinji. Seveda je pomembno, da je sorta tudi okusna in prilagojena na naše razmere, kar je odlična prednost slovenskih sort.
Sortiment:
Česen Primorski zelo aromatična sorta, ki lahko oblikuje tudi cvetno steblo. Odlično se skladišči do pomladi. Čebulico prekrivajo rdeči luskolisti. Lahko ga sadimo tudi zgodaj spomladi.
Poleg slovenskih sort so v našem sortimentu tudi evropske sorte, ki odlično uspevajo pri nas so kot je:
Sorta česna Messidrome, ki je primeren za sajenje jeseni z belimi luskolisti. Srednje pozna Sorta, ki izvira iz Francije.
Glavice česna messidrome so velike z 8-12 stroki. Luskolisti so bele barve, meso je prav tako belo. Primeren je za svežo uporabo in za daljše skladiščenje v suhem, zračnem prostoru.
Sorta česna Germidour česen z vijoličnimi luskolisti srednje pozna sorta, ki izvira iz Francije.
Glavice so velike z 8-12 stroki. Luskolisti so rahlo vijolične barve, meso je belo. Primerna je za svežo uporabo in za daljše skladiščenje v suhem, zračnem prostoru.
Okus je aromatičen z močno ostrino.
Sajenje: Česen razmnožujemo s stroki. Glavice česna raztročkamo tik pred sajenjem, da ne povzročimo prehitrega poganjanja listja. Sadimo debelejše stroke.
Sadilna razdalja: 8 x 10 cm, medvrstna razdalja 20cm, globina sajenja za dve debelini stroka.
Kolobar, priporočamo 6 letni kolobar, ne gnojimo, površina na kateri sadimo česen naj bo dobro odcedna. Nasad česna med rastjo 2-3 x plitvo okopamo in zrahljamo povrhnjico, da je brez skorje.
Priporočamo sajenje na grebene, da se odvečna voda odcedi in odteče v kanal, ki lahko služi za kasnejše vzdrževanje vlage.
Zalivanje česna: za česen je značilno, da za razvoj korenin potrebuje kratek dan, hladno zemljo z veliko vlage Pod takimi pogoji naredi močan koreninski sistem, s tem pa tudi višji pridelek. Zato tudi vse omenjene sorte priporočamo sajenje v jeseni.
Česen pobiramo, ko porumeni tretjina listov. Pobiramo suhe rastline. Pulimo ga skupaj z listi, zvežemo v šopke in na suhem posušimo. Hranimo v suhem zelo zračnem prostoru.
Dobri sosedje česna: jagode, maline, solata, paradižnik, rdeča pesa, korenje, kumare, žametnice, kapucinke, ognjič.
Slabi sosedje česna: fižol, grah, bob, čičerika, soja.
Za urbane vrtnarje: Česen je dobri sosed jagodam, ki odlično uspevajo v visokih gredah.