Bob je bila pomembna kultura in vir beljakovin že 10000 let pred našim štetjem. Izvira iz Afrike in Sredozemlja.
Bob je stročnica, ki ga sadimo lahko tudi v jesenskem času in zgodaj pomladi. Z zgodnjo setvijo se izognemo črnim ušem, ki so ljubiteljice boba. Rastlina je čudovita in visoka lahko čez meter. Uživamo mlade stroke, ter sveža zelena in kasneje suha zrna.
Vzgoja boba
Zaradi svoje enostavne vzgoje in široke uporabe se v zadnjih letih pogosteje pojavlja na domačih vrtovih.
Boba obožuje hladna tla, kot česen, čebulček, grah, solata in redkvica. Bob prav tako, kot grah veliko bolje cveti in nastavlja stroke, če so noči hladne.
Bob v milih zimah sadimo lahko v septembru in začetku oktobra ter še v februarju ali najkasneje v začetku marca neposredno na grede. Medvrstna razdalja je 60 cm, v vrsti 15 do 20 cm. Semena sadimo 3 cm globoko in gredo pokrijemo z vrtno kopreno.
Jesensko sajenje omogoči semenu, da čez zimo kali, razvija korenine in spomladi hitro požene v rast.
Dobri sosedje bobu
Bob zaseda površino v prvi polovici leta. Visoko rastlino spomladi izkoristimo za senco solati, kolerabici in cvetači. Z grede ga poberemo maja in junija in imamo prostor za nove vrtnine. Na njegovo mesto sadimo katero koli poletno-jesensko zelenjavo. Sejemo pozni korenček, repo, kolerabo ali presajamo poletno solato, radič, endivijo, ter cvetačo, in ohrovt.
Nega
Med rastjo zgodaj spomladi kopreno večkrat zrahljamo, da ne zavira rasti rastlin. V mesecu marcu odstranimo kopreno in gredo okopljemo, ter zrahljamo površino grede.
V maju, ko so tla že topla, položimo še zastirko, ki bo zadrževala vlago in preprečevala rast plevelu.
Največji izziv pri bobu so mravlje skupaj s črnimi ušmi, ki se pojavijo v toplejših dnevih. Prav zato bob sadimo na vrt čim bolj zgodaj in se tako izognemo hujšemu napadu uši. Potrebuje rahla tla, ter bogata s hranili. Ob močnih pojavih uši rastlinam odščipnemo vrh rastline saj vemo da se uši najraje zadržujejo na mladih poganjkih.
Pobiranje in pridelek
Pri bobu pobiramo mlade stroke, mlado in suho zrnje. Z obiranjem mladih strokov začnemo, ko stroki dosežejo dolžino med 6 in 10 cm. Mlado zrnje je odlična spomladanska delikatesa. Zrna v juniju počasi zorijo in jih postopoma pobiramo za kuho in spravilo v zamrzovalnik. Stroke odščipnemo centimeter od stebla, da ne ranimo rastline.
Ko strok počrni, je to znak, da je seme zrelo. Ko so stroki boba pobrani, rastline odrežemo tik nad tlemi in jo pustimo ležati na gredi, da se osušijo nato jih razrežemo in uporabimo za kompostiranje ali kot zastirko.
Skladiščenje
Sveže nabrani mladi stroki in mlado zrnje boba je odlična zgodnja zelenjava za enolončnice, zelenjavne polpete, pripravimo različne sveže namaze. Shranjevanje je najboljše, da mlada ali suha zrna shranimo v zamrzovalnik.
Nasvet
Bob s svojim vonjem odganja škodljivce. Priporočam sajenje med čebulice tulipanov saj odganja voluharja. Z njim spomladi ogradimo vrt, ter s tem zaščitimo mlade vrtnine pred divjadjo.
V oktobru je tudi najboljši čas, termin sajenja česna, ter okrasnih čebulic, ki nam z svojimi čudovitimi cvetovi napovejo pomlad in novo vrtnarsko sezono.