Company with tradition - On the market for over 25 years
 
Spletna trgovina: 041 606 384 PON - PET: 07:00 - 15:00 ure
SOB: ZAPRTO
 
Trgovina hoče: 02 330 38 25 PON - PET: 07:00 - 18:00 ure
SOB: 08:00 - 13:00 ure 

Zelenjavni vrt v septembru

Zelenjavni vrt v septembru

September nam zopet prinaša ugodne pogoje za pridelavo vrtnin, ki odlično uspevajo pri nižjih temperaturah. V preteklih letih je bilo to obdobje toplo z dovolj vlage in primerno za drugo ali tretjo setev hitrorastočih zelenjadnic. Prazno gredo rahlo prekopljemo zalijemo in posejemo redkvico, solato, rukolo, blitvo in špinačo. Prav tako lahko še sejemo korenček, sadimo grah in ponovimo setev peteršilja.

September je pravi čas za setev motovilcev. Poznamo veš sort motovilcev, ki se razlikujejo po zgodnosti, ter obliki in velikosti listov, ki so lahko tudi dlakavi. Najbolj zastopane sorte motovilcev na naših vrtovih so holandski, ljubljanski in žličar. Izbiramo lahko tudi med sadikami motovilca, ki jih priporočam saditi v pomladnem času, zaradi odlične hitre rasti. S sajenjem sadik motovilca v pomladnem času si odlično podaljšamo nabiranje te odlične okusne solatnice, ki dopolnjuje solatni izbor tako v jesenskem, zimskem in pomladnem času. Od sredine avgusta pa do sredine septembra je najprimernejši čas za setev motovilca. Holandski je zgodnejša sorta odporna na mraz, ter bolj primerna za jesensko uporabo. Bolje prezimi ljubljanski, ki je avtohtona slovenska sorta, režemo ga tudi spomladi. Motovilec žličar tudi slovenska avtohtona sorta, dobro prezimi in ga lahko obilno režemo tako jeseni kot spomladi. 

Motovilec režemo liste v jesenskem, zimskem in spomladanskem času kot nadomestek za domačo solato. Motovilec glede tal ni zahteven, saj je primeren tudi za slabša in slabo pripravljena tla. Večji pridelek pa prav gotovo da, če ima primerno oskrbo. Priporočam, da pred setvijo tla zrahljamo in po setvi rahlo seme zadelamo v tla. Motovilec sejemo povprek ali v vrste. Seme kali od 8 do 14 dni. Če ga bomo sejali v vrste, naj bo medvrstna razdalja 10 do 15 cm. Po setvi je priporočljivo površino zastirati z pokrivalko ali papirjem. Redčimo ga na razdaljo od 10 do 20 cm. Po setvi motovilca skrbimo, da bo zemlja rahlo vlažna, da bo seme motovilca hitro kalilo.

Setev motovilca in kolobarjenje: Za setev motovilca je pomembno tudi kolobarjenje. Motovilec sejemo na površino, kjer je prej rastel krompir, zelje, cvetača, kumare, paradižnik, bučke, čebula, česen, korenček ali rdeča pesa. Ne sejemo pa ga na površino, kjer je pred njim rastla solata. Motovilec tudi dobro prezimi, če mu le ne sije sonce na zmrznjene liste. Zato je priporočljivo, da ga prekrijemo z različnimi pokrivkami. Motovilec raste tudi pri nizki temperaturi. Prezimi tudi pri temperaturah do -15 ºC. 

Nasvet: Motovilec sejemo po dežju, kajti zemlja naj bo dobro namočena. V mesecu septembru tudi sadimo in presajamo različne sorte zimskih radičev, ne pozabimo pozno jeseni porezati starejše liste solkanskega radiča, da ta zgodaj pomladi lahko naredi mini rozeto v obliki vrtnice.

Če se boste odločili pustiti površino prano jo vseeno zapolnite z rastlinami za zeleno gnojenje kot je za ta čas najbolj primerna facelija, ogrščica in bela gorjušica.

Motovilec Holandski

Motovilec Ljubljanski

Motovilec Verte De Cambrai

Leave your comment
*
Only registered users can leave comments.
Need help?
Oppening time: Monday - Friday: 07:00 - 17:00  Saturday: 08:00 - 12:00 Sunday and holidays: closed